Zadanie dofinansowano z budżetu Miasta Łódź.

Autor okładki – Filip Koszlaga

Przełom roku 1939 i 1940. Rozpoczyna się akcja T4 – starannie opracowana przez nazistów jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej. Jej cel to likwidacja najsłabszych – co najmniej kilkudziesięciu tysięcy tzw. istnień niewartych życia – pacjentów polskich szpitali psychiatrycznych. Przywołujemy tę zapomnianą historię w swojej najnowszej produkcji – audiobooku „Ale mnie strzeż od wszelkiego złego” na podstawie powieści Izabeli Buckiej o tym samym tytule, wydanej przez Wydawnictwo Novae Res. Zadanie „Audiobook Ale mnie strzeż od wszelkiego złego – dźwiękowa opowieść o akcji T4” jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.\

Wysłuchaj szybko tutaj:

Informacji o tragicznych wydarzeniach, o których opowiada książka pisarki na co dzień związanej z regionem łódzkim, próżno szukać w szkolnych podręcznikach. Tymczasem skala opisanego zjawiska szokuje do dzisiaj. Choć bohaterami powieści są pacjenci szpitala psychiatrycznego w Warcie, osoby z problemami psychicznymi , upośledzone umysłowo oraz niepełnosprawne mordowano na terenie całego kraju, a także poza jego granicami.  

– Napisanie tej książki było dla mnie wewnętrzną koniecznością. Wierzyłam i wierzę w to, że opowiedzenie tej historii jest istotne i potrzebne. Musiała ujrzeć światło dzienne i poruszyć czytelników. Jej bohaterowie na to zasługują – mówi autorka, Izabela Bucka. 

Audiobook „Ale mnie strzeż od wszelkiego złego” to kilkunastogodzinna, pełna dramaturgii dźwiękowa opowieść. Lektorem projektu jest Małgorzata Kozak. Premiera pierwszego odcinka miała miejsce 12 października, kolejne są publikowane co tydzień w każdy wtorek. 

Pracując nad dźwiękową interpretacją powieści Izabeli Buckiej staraliśmy się jak najbardziej sugestywnie oddać klimat tamtych tragicznych wydarzeń. Ze względu na swoją skalę oraz trudną tematykę projekt stanowi dla nas ciekawe wyzwanie – mówi Maciej Sztąberek, Prezes Stowarzyszenia Soundsitive Studio. 

Patronat nad zadaniem objęło Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, które informacyjnie i promocyjnie wspiera działania związane z promocją przedsięwzięcia. – Akcja T4 to bardzo ważny, choć praktycznie nieobecny w świadomości społecznej temat, dlatego  audiobook na podstawie powieści Izabeli Buckiej „Ale mnie strzeż od wszelkiego złego” uznaliśmy za bardzo ciekawy projekt, w którym chcieliśmy uczestniczyć – mówi Joanna Podolska, Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. – Od lat w swoich działaniach edukacyjnych podejmujemy temat zapomnianych ofiar II wojny  światowej,  byliśmy też merytorycznie zaangażowani, gdy w 2013 roku – dzięki inicjatywie osób prywatnych i zbiórce publicznej – umieszczana była pamiątkowa tablica poświęcona zamordowanym pacjentom szpitala psychiatrycznego w Kochanówce,  to dzisiejszy szpital im. J. Babińskiego przy ulicy Aleksandrowskiej. Przypominanie o takich wydarzeniach jest niezwykle ważne, ponieważ – niestety, co wciąż obserwujemy – historia lubi się powtarzać -dodaje Joanna Podolska. 

Audiobook jest dostępny na fanpage’u stowarzyszenia na Facebooku oraz licznych platformach podcastowych, takich jak Spotify, Apple Podcast czy Spreaker. 

Więcej informacji na ten temat audiobooka „Ale mnie strzeż od wszelkiego złego” można znaleźć w Słuchotece w sekcji Audiobooki.

Zadanie „Audiobook Ale mnie strzeż od wszelkiego złego – dźwiękowa opowieść o akcji T4” jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.